×
×

Szukaj w serwisie

Jak leczyć próchnicę

16 cze 2020

Próchnica jest chorobą zakaźną twardych tkanek zęba wywoływaną przede wszystkim przez bakterie z rodzaju paciorkowców (głównie Streptococcus mutans) oraz L. acidophilus. W Polsce problem próchnicy jest bardzo poważny i dotyczy ponad 90% populacji.

Jak wygląda próchnica?

Warto wiedzieć jak rozwija się i wygląda zmiana próchnicowa, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie. Rozwój próchnicy możemy podzielić na 4 główne etapy:

Pierwszy etap. Na zębach formuje się płytka nazębna. Resztki pokarmowe, drobnoustroje, ślina i inne substancje w niej zawarte zbijają się w jednolitą masę. Płytka jest siedliskiem dla licznych szczepów bakterii odpowiedzialnych za niszczenie szkliwa.

Drugi etap. Cukier obecny w pożywieniu jest rozkładany przez bakterie do kwasów, które wnikają w tkanki zęba i powodują jego rozmiękczenie. Na tym etapie pojawiają się kredowobiałe przebarwienie na szkliwie czyli tzw. próchnica początkowa.

Trzeci etap. Kwasy wnikają głębiej do szkliwa i zębiny powodując rozmiękanie struktury zęba. Na zębie pojawia się ciemna, brązowo-czarna plama.

W czwartym etapie próchnica jest już obecna w głębokich warstwach zęba. Dociera do miazgi, czyli wnętrza zęba powodując stan zapalny oraz silny ból. Bakterie mają otwartą drogę do krwiobiegu a także kości, w której znajduje się chory ząb. Na tym etapie w zębie jest widoczny duży ciemny ubytek.

Jak leczyć próchnicę

To jak leczyć próchnicę jest uzależnione od stopnia jej zaawansowania. W początkowych etapach należy zadbać o poprawę higieny jamy ustnej oraz wdrożenie preparatów o zwiększonym stężeniu fluoru. Białe plamy próchnicowe w DentalTeam Józefów leczymy innowacyjną metodą infiltracji przy pomocy preparatu ICON DMG. Jest to metoda niewymagająca borowania pozwalająca w estetyczny sposób zatrzymać próchnicę początkową.

W przypadku bardziej zaawansowanych ubytków należy je oczyścić z próchnicy a następnie założyć wypełnienie. Niezmiernie ważna jest tutaj precyzja - leczenie w DentalTeam odbywa się z użyciem powiększenia mikroskopu zabiegowego lub lup. To oraz stosowanie najwyższej jakości materiałów sprawia, że leczenie jest dużo bardziej skuteczne oraz trwałe. Głębokie zmiany próchnicowe często poza samą odbudową zęba wymagają także leczenia kanałowego, które polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi, odkażeniu kanałów korzeniowych oraz szczelnym wypełnieniu ich specjalnym preparatem. Gdy ząb jest rozlegle zniszczony przez próchnicę konieczne jest też jego odbudowanie przy pomocy nakładu lub korony protetycznej.

Czy próchnica boli?

Jeśli wiemy już jak wyglądają zmiany próchnicowe, nasuwa się kolejne pytanie - czy próchnica boli? W początkowych etapach zwykle nie ból nie występuje. Czasem pojawia się nadwrażliwość na zimne, kwaśne i słodkie pokarmy. Drobne dolegliwości bólowe świadczą o pierwszych etapach stanu zapalnego toczącego się wewnątrz zęba. Bardzo ważne jest, by jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który oczyści ubytek i założy wypełnienie. Gdy próchnica jest już bardziej zaawansowana i bakterie docierają do miazgi zęba pojawia się dokuczliwy ból.

Czy próchnica jest zaraźliwa?

Próchnicę wywołują bakterie, zamieszkujące jamę ustną - a więc, czy próchnica jest zaraźliwa? Wspomnianymi bakteriami można się zarazić od innych ludzi np. poprzez korzystanie ze wspólnych sztućców w czasie posiłku czy picie z tej samej butelki. Szkodliwe patogeny przenoszą się do jamy ustnej innej osoby wraz ze śliną.

Szczególnie narażone na zarażenie są niemowlęta oraz małe dzieci, gdyż bakterie próchnicotwórcze przekazują im rodzice i opiekunowie. Dochodzi do tego, gdy próbują jedzenia przed podaniem go dziecku lub oblizując smoczek czy łyżeczkę przed włożeniem malcowi do buzi.

Jak się chronić przed próchnicą?

Jak mówi przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Profilaktyka próchnicy obejmuje:
- dietę niskowęglowodanową
- unikanie słodyczy
- dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych
- regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego
- wczesną diagnostykę czyli regularne przeglądy jamy ustnej

Chcesz się umówić na konsultację?

Stomatologia Dental Team

 
leczenie ortodontyczne józefów

Leczenie ortodontyczne

Leczenie wad zgryzu poprawiające estetykę uzębienia poprzez skorygowanie ustawienia zębów w łukach i kształtu szczęki.Dowiedz się więcej

implanty zębow józefów

Implanty zębów

Praktyczne rozwiązanie problemu ubytków w uzębieniu w postaci implantów wszczepianych w miejsce brakującego zęba.Dowiedz się więcej

wybielanie zębow dentalteam józefów

Wybielanie zębów

Zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu nieestetycznych przebarwień i przywróceniu zębom naturalnej kolorystyki.Dowiedz się więcej

protetyka zębow józefów

Protetyka zębów

Trwała odbudowa pierwotnego układu zębów polegająca na uzupełnieniu braków w uzębieniu za pomocą specjalnych protez.Dowiedz się więcej

 
DentalTeam - Klinika Stomatologiczna
protetyka zębow józefów
Dla niepełnosprawnych
platnosci dentalteam jozefow
Płatność kartą
protetyka zębow józefów
Parking
protetyka zębow józefów
Klimatyzacja
protetyka zębow józefów
Wi-Fi
protetyka zębow józefów
Kawa
zarezerwuj termin
umow-sie-na-konsultacje